Home » 2023 Fietsen en wandelen » Huis ter Zaanen

Huis ter Zaanen

Vrijdag 15 december 2023

De noordzijde van Station Haarlem. Hier beginnen we onze wandeling. Er zijn bolwerken, toenmalige verdedigingswallen. Wij lopen over Staten Bolwerk. Als we de wandeling bijna rond hebben komen we bij Prinsen Bolwerk.

De Santpoorterstraat is een zijstraat van de Verspronckweg. Onze route in Haarlem-Noord gaat vooral via kortere straten en langs of door parken.

De Kleverlaan en de Ter Cleefstraat verwijzen naar Huis ter Kleef een kasteel uit de 13e eeuw. Restanten zijn te zien in de Haarlemse kweektuin.

In het saaie Zaanenpark staat een oud pand, dat een poortgebouw was van een ander kasteel dat hier in vroegere tijden stond. Huis ter Zaanen was jaren lang omringt door een slotgracht. In 1881 werd het gebouw gekocht door de directeur van de Muidense kruidfabriek. Later is het verkocht aan de gemeente Schoten onder de voorwaarde dat het gebouw een publieke functie blijft houden.

Bij Spaarne Gasthuis locatie Haarlem Noord gaan we aan de koffie en eten we onze meegenomen boterhammen op. Prima bonenkoffie kost hier 40 eurocent per kop. Tussen Spaarndam en Haarlemmerliede lopen we langs of op korte afstand van de Mooie Nel, een zijwater van het Spaarne.

Tegenover de kerk van Haarlemmerliede staat een kerststal op een pleintje dat in het verleden werd gebruikt om de paarden vast te zetten, van de boeren die met een koets naar de kerk gingen.

Tussen Amsterdam en Haarlem werd er in 1930 aan de doorgaande weg een limonadetentje met speeltuin gebouwd. Dit was het begin van de Zoete Inval. Nu is het een behoorlijk groot hotel-café-restaurant. Wij gaan hier aan de thee.

De Amsterdamse Poort is de enige stadspoort die nog over is van de veertien poorten die er eerder waren.


Plaats een reactie