S
Maandag 3 februari 2020
De RK-kerk in Cothen is ons startpunt vandaag. Al snel lopen we op een baggerpaadje langs boomgaarden. Kasteel Rhijnestijn was in de 14e eeuw eigendom van een roofridder. De bisschop van Utrecht maakte echter korte metten met deze Jan. Het kasteel, op een vierkante toren en de voorburcht na, werd verwoest.
De Landwinkel buiten het dorp Cothen is op maandag gesloten. Aan de andere kant van de doorgaande weg is familierestaurant De Jonge Graaf wel open. De eigenaar staat ons al op te wachten. Wij zijn de enige klanten tot nu toe vandaag. ‘Het is altijd een rustige dag, maandag’, zegt de eigenaar tegen ons.
De Kromme Rijn eindigt bij Wijk bij Duurstede. Ik moet eigenlijk zeggen ‘begint bij Wijk bij Duurstede’. De Rijn stroomt immers van oost naar west. Wij genieten van de zon in het park met een middeleeuws kasteel. Ook het centrum van deze kleine stad is de moeite waard. Met een veerpont steken we de Nederrijn over.
Aan de andere kant van de brede rivier doet een Franse vrachtwagenchauffeur moeilijk. Hij is er achter gekomen dat zijn vrachtwagen te zwaar is voor het pontveer. Hij moet terug. De weg is nogal smal. Ook heeft hij te maken met verkeer dat van de pont afkomt en auto’s die klaar staan om de pont op te rijden. Met veel pijn en moeite lukt het hem uiteindelijk de wagen de goede kant op te krijgen.
Rijswijk, ruim 500 inwoners, is een dorpje binnen de gemeente Buren. Er staat een mooi kerkje. Voorbij dit dorp gaat onze route vijf kilometer over de licht meanderende Rijnbandijk tot aan Maurik. Onderweg zien we schoorstenen van oude steenfabrieken. Bij een camping vóór het dorp Maurik, bij het zgn. Eiland van Maurik, zijn flink wat bomen ontdaan van de meeste takken. De gesnoeide takken moeten nog opgeruimd worden. Bij de Jumbo staat de auto van Leo.
Van Cothen naar Maurik wandelen, 13 km. Onderdeel van het Romeinse Limespad.